خیاطی عمرانی
روبان دوزی

کشف شواهدی از حیات در مریخ

نوشته شده توسط tohidmesbahi. در هوا فضا

برچسب: , , , , , ,

Mars-aztak.ir (1)

منتشر شده در شهریور ۰۴, ۱۳۹۲ با ۰ دیدگاه

کشف شواهدی از حیات در مریخ

مریخ نورد کنجکاوی بالاخره موفق شد پس از ماه‌ها حضور در سیاره‌ی سرخ با حفر گودال کوچکی در سطح این سیاره، به مختصری از تاریخچه‌ی حیات در خواهر زمین دست پیدا کند. در خاک و سنگ‌های حاصل از این حفره که ۴٫۵ سانتیمتر پهنا دارد، مشخص شد مریخ باستانی می‌توانسته بستر مناسبی برای حیات میکروب‌های زنده بوده باشد.

جان کروتزینگر، یکی از دانشمندان پروژه‌ی مریخ ‌پیمای کنجکاوی ابراز می‌دارد، «به شواهدی از یک بستر قابل زیست دست پیدا کرده‌ایم که به خوبی می‌توانسته از حیات در این سیاره پشتیبانی نماید. جالب اینکه اگر آب نیز در این سیاره وجود می‌داشت، موجودات زنده می‌توانستند از آن استفاده کنند».

این نتایج زمانی بدست آمد که مریخ نورد کنجکاوی تحقیقات خود را بر روی خاک وسنگ بدست آمده از این گودال شروع کرد و به شواهدی جالب توجهی از وجود سولفور، نیتروژن، هیدروژن، اکسیژن، فسفر و کربن در سنگ‌ها نائل آمد. گفتنی است تمامی‌این عناصر نقشی کلیدی در حیات موجودات زنده بازی می‌کنند.

این صخره‌ی مریخی که «جان کلین» (John Klein) نام دارد در منطقه‌ای با نام خلیج یلونایف در سطح مریخ واقع است. که محققان معتقدند شواهد زیادی از گذشته‌ی این سیاره‌ی سرخ در این بخش از آن نهفته است. دیوید بلیک، یکی از محققان برجسته‌ی بخش آزمایشات شیمیایی این مریخ نورد نیز معتقد است، «به نظرم [این سیاره] تنها محیط حیات [را در خارج از سطح زمین] فراهم کرده بود که می‌توانیم آن را کشف کنیم». بلیک همچنین می‌افزاید، «مواد معدنی رسوبی حداقل ۲۰ درصد از حجم نمونه‌های جمع‌آوری شده را تشکیل می‌دهند. و [باید تاکید کنم] این نوع مواد معدنی در نتیجه‌ی فعل و انفعالات حاصل از آب تازه پدید می‌آید».

صخره‌ی جان کلین و اطراف آن با مناطقی که پیش‌تر در جریان عملیات فضایی مریخ ‌پیمای فرصت در سال ۲۰۰۴ مورد بررسی قرار گرفت، فاصله زیادی دارد. پیش‌تر مریخ ‌پیمای فرصت با کاوش در منطقه‌‌ای با نام دهانه استقامت موفق شده بود شواهدی از سنگ‌های غنی از سولفور را در سطح این سیاره کشف کنند که نشانه‌ی بارزی از محیط باستانی بسیار اسیدی در آن منطقه بوده است، جایی که برای حیات به هیچ وجه مناسب نبوده است.

این در حالی است که نتایج بدست آمده از تازه‌ترین کاوش‌های فضایی مریخ ‌پیمای کنجکاوی شواهد دیگری را نشان می‌دهد؛ و مایکل مایر، مدیر این تحقیقات در این رابطه می‌گوید، «خلیج یلونایف فصل اول از کتاب قطور زندگی‌نامه‌ی مریخ است». باید منتظر بود و دید که این فضانورد دست ساخته‌ی مهندسان ناسا به چه شواهد تازه‌ای دست پیدا خواهد کرد.

گرد آوری : گروه اینترنتی آزتک Aztak.ir

بدون دیدگاه

هم‌اکنون دیدگاهی در کشف شواهدی از حیات در مریخ وجود ندارد. شاید دوست داشته باشید برای خود را بیافزایید؟

ارسال دیدگاه


9 − = پنج

پکیج تصفیه فاضلاب موتور جستجو ملی